Najväčšiu chybu môžu spraviť pravicové strany, keď dostanú strach, aby neurobili chybu

Autor: Stanislav Gajdoš | 12.3.2016 o 0:00 | (upravené 13.3.2016 o 9:29) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  92x

Keď sa pred pár dňami v diskusnej relácii rozhalsu Marián Leško vyjadril, že zostavenie novej vlády vidí tak na 5 až 6 kôl, tak som si pomyslel že blúdi. Po dnešom rozhodnutí snemu SNS v Tomášove, tomu začínam veriť.

V utorok poveril prezident Roberta Fica zostavením novej vlády. Jeho prvým kolom bolo pozvanie na rokovania strany SNS, Most-Híd a Sieť. Keď sa stretol len s Dankom, a Bugár s Procházkom odmietli, skončilo sa prvé Ficove kolo neúspechom. V druhom kole sa pokúsil niekto, kto nechcel aby bolo možné zostaviť pravicovú vládu, zdiskreditovať Borisa Kollára a anonymne poslal na neho informácie spred viac ako 10 rokov, ktoré ho mali pred možnými pravicovými koaličnými partnermi znemožniť. Cieľom bolo, aby sa vrhol nešťastný do Ficovej náruče. Pravicoví lídri to ale pochopili a Kollára sa zastali. Tým sa skončilo aj druhé kolo Ficových vohľadov neúspechom. Tretie kolo spočívalo v tom, že ktosi zozadu (nie je ťažké uhádnuť, kto) sa pokúsil postupne kupovať poslancov jedného alebo aj viacerých z možných pravicových koaličných partnerov. Toto tretie kolo "námluv" Ficovi tiež nevyšlo. Práve prebieha Ficove štvrté kolo pokusov zostaviť vládu. Keď sa mu nepodarilo kúpiť, ani zastrašiť poslancov možných pravicových koaličných partnerov, pokúsil sa o toho, koho má za stolom. A vyšlo to. Zrejme ide naozaj o veľa a 2 milióny eur za poslanca vôbec nie je veľa, keď ide skutočne o úplne iné prachy, prípadne niekomu o "kejhák". Kam vedie toto štvrté kolo? Aby sa Sieť a Most-Híd splašili a prijali pozvanie za Ficov stôl. Keby tomu tak nebolo, prečo by Ján Danko teraz, keď Sulík poverenie od prezidenta zostaviť vládu nemá, prečo by mu teraz odkazoval, že s ním do koalície nepôjde. Urobil y to jednoducho tak, ako Most a Sieť Ficovi - jednoducho po pozvaní by neprišli. Tá návnada pre Most a Sieť spočíva v tom, že je lepšie prijať pár ministerských kresiel vo Ficovej vláde, ako riskovať, že sa pri opakovaných voľbách vôbec nedostanú do parlamentu. Ale ak to urobia, sklamú svojich voličov tak, že pri ďalších voľbách sa určite do parlamentu nedostanú. Spomeňme si len na posledných koaličných partnerov Smeru - HZDS a SNS. V ďalších voľbách vypadli z politickej scény. Ale ak chcete byť fackovací panáci vo Ficovej vláde, tesne pred vypadnutím z parlamentu, bežte do Ficovej náruče. Danko je v politike veľmi nový na to, aby odolal Ficovi. A keď mu pomôže pritiahnuť Sieť a Most, má sľúbené viac kresiel vo vláde ako od pravice. U Fica by boli štyri subjekty a u Sulíka päť. No aký veľký rozdiel by to v tých ministerských kreslách bol? Tak teraz sme v štvrtom kole prvého kola. Do piatku bude ešte zopár kôl prvého kola, ja len verím, že sa lídri budúcej pravice nesplašia a nesadnú na lep. Verím, že sa možno boja predčasných volieb, aby nestratili aj tie slabé pozície, ktoré teraz majú, ale najväčšou chybou by bolo mať strach, aby neurobili chybu. Strach je veľmi zlý radca v každej situácii. Pozrime sa na SaS, ako ich posilnilo, že neuhli, ani keď išlo o pád vlády. Áno, to im vždy budem vyčítať a určite si to ani oni sami neodpustia, ale neuhli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?