Odluka vlastného svedomia.

Autor: Stanislav Gajdoš | 26.4.2015 o 17:16 | (upravené 26.4.2015 o 19:38) Karma článku: 4,66 | Prečítané:  749x

Ústava, na ktorej sa uzniesol náš národ slovenský vznikla v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva. Aj keď to v ústave nie je explicitne napísané, nemusíme si veľmi hlavu lámať nad tým o aké duchovné dedičstvo tu ide.

Toto dedičstvo má svoje základy, na ktorých stojí právny systém nielen našej krajiny, ale celej Európy. Rovnako vzdelávací, sociálny a zdravotný systém našich národov bol po stáročia budovaný na týchto základoch. Preto predstavitelia inštitúcii, ktoré sú nositeľmi a vykladačmi týchto základov, by nad ich čistotou a stálym presadzovaním do týchto systémov mali neustále bdieť. Áno, hovorím o kresťanských cirkvách a ich predstaviteľoch, ktorí sú zodpovední nielen za vykonanie bohoslužobných úkonov, krstov, pohrebov, sobášov, vyučovanie náboženstva, ale hlavne za odpovede na otázky, čo je dobré a čo nie.

Čo sa Bohu páči a čo nie. Čo je hriechom a čo nie je. Kto má pravdu v zmysle duchovného odkazu Cyrila a Metoda, teda v zmysle a duchu kresťanských hodnôt a morálky. Ak túto funkciu neplnia, tak nie sú pre spoločnosť užitočné. Sú samy v sebe a samy pre seba, uzatvorené do seba. Sú to oni, ktorí by mali do spoločnosti kontinuálne vštepovať základné zásady kresťanskej morálky tak, aby sa všetci, ale hlavne zodpovední a mocní tejto spoločnosti automaticky správali morálne, slušne a v zmysle duchovného odkazu Cyrila a Metoda. Ak vznikne predsa nejaká otázka reflektujúca nezdravý jav v spoločnosti, nastoľujúca otázku, čo je správne, predstavitelia cirkvi by mali ako prví prehovoriť. Nie s odsúdením, často nemôžu vedieť o veci všetko, ale určiť pravidlá, postupy, myšlienkové pochody, ako z krízy von.

Len nedávno, pred konaním ostatného referenda, sme boli svedkami prebujnelej názorovej výmeny vo všetkých formách. Mnohé, hlavne dve najväčšie cirkvi vydali vyhlásenia k predmetu referenda. Vydať vyhlásenie vyzývajúce k účasti na referende a k vyjadreniu jasne svojho kresťanského postoja asi nie je nič konkrétne, veriaci nevie, či má odpovedať áno, alebo nie. Zvlášť, keď v zápätí nasleduje vyhlásenie iných zložiek tej istej cirkvi o tom, že práve kresťanským postojom je neísť k referendu vôbec. No, chudák veriaci, radšej keby sa na nič nepýtal.

Sme svedkami úspechov mnohých, ktorí sa dostali k moci, majetku a sláve arogantným správaním a bezohľadným driapaním sa po chrbtoch druhých. Ľahko zmetú, odsúdia a pošliapu všetko, čo sa im postaví do cesty vedúcej k majetku obludných rozmerov a hodnôt. V posledných dňoch sa zdvihla vlna pochybností o prepadávaní sa veľkej časti hrubého domáceho produktu do bezodného pažeráka súkromných a často zahraničných tajomných subjektov. Konkrétnych prípadov je už naozaj viac než dosť, ale nikto zatiaľ nevyšetril, kto spravil chybu, kde sa peniaze podeli, keď nie sú tam, kde mali byť. Naopak, má to znova zaplatiť štát (občan), banky, alebo niekto iný, len nie ten, kto to nezaplatil.

Kde sú naše kresťanské hodnoty, na ktorých naša krajina stojí? Ako to, že tí, čo by mali byť svedomím národa mlčia a čakajú, že prídu majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré to všetko prekryjú. Je to ich nedbalosť k úlohe, ktoré v tejto krajine majú, alebo spolupáchateľsvo? Kde sú všetky združenia kresťanského poctivého podnikania, organizujúce rozsiahle konferencie na túto tému, keď o nič nejde? Prečo sa teraz neozvú a nevyjadria správny názor v zmysle cyrilo-metodských tradícii? Nesúvisí náhodou táto nečinnosť, uzavretosť, nevšímavosť, alebo ako to ešte nazvať, s poklesom záujmu o kresťanstvo v našej krajine?

Štát vynakladá veľké prostriedky na neproduktívne oblasti spoločnosti. Podporuje športové kluby, stavia štadióny a športoviská, ale načo by nám bol futbalový štadión, keby nebolo toho, kto vie hrať futbal? Načo by nám bola cirkev, "keby nevedela hrať futbal" (teda plniť svoju základnú funkciu svedomia spoločnosti)? A sme pri otázke odluky cirkvi od štátu. Najhoršie je to, že tým najväčším cirkvám z nečinnosti ani odluka nepomôže. Ale to by bola ďalšia téma na blog. Niekedy sa aj do tej pustím.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?