Nesvojprávna stavebná spoločnosť.

Autor: Stanislav Gajdoš | 19.4.2015 o 0:20 | (upravené 19.4.2015 o 0:29) Karma článku: 14,55 | Prečítané:  18211x

Fico urobil z Váhostavu mentálne retadrovanú firmu, ktorá dostáva najväčšie zákazky štátu.

Keby som si mal toto napísať do šuflíka, tak to urobím, aby som si potvrdil, že som ešte normálny.

Už viac ako týždeň naša politická scéna rieši reštrukturalizáciu veľkej stavebnej firmy z ktorej vyplýva, že asi 100 živnostníkom u ktorých si stavebná firma riadne objednala a prevzala dodávky prác, služieb, alebo tovaru, nezaplatí viac ako 100 mil.€. Celá politická scéna začala riešiť, či to zaplatí štát, občan, alebo banky. Vládnemu valcu sa podarilo tak zblbnúť všetkých normálnych politikov, že tí naskočili na nové témy ako: na vine je Radičová, na vine je Figeľ, treba ho odvolať, aby sme pred národom našli a potrestali vinníka, vláda ponúkne riešenie, najprv 30% potom 40% potom 60% a už sa hovorí aj o 100% zaplatíme živnostníkom – ale z čoho? A keď toto riešenie prezident ihneď nepodpíše, bude hlavným vinníkom toho, že živnostníci nedostanú za svoje práce peniaze práve ON.

Milí spoluobčania, kde sme sa to dostali? Kto nás vyviedol bez rebríka na poval a nevieme sa vrátiť späť, na zem?

Nespravodlivosť č.1: reštrukturalizácii a následných nedobytných pohľadávok reštrukturalizovaných firiem je tu viac. Akým právom títo nedostanú svojich 30, 40, 60% za svoje pohľadávky a tí z Váhostavu áno?

Nespravodlivosť č.2: Všetci dodávatelia, živnostníci, ale aj ich zamestnanci, ktorí po nezaplatených dlhoch ich zamestnávateľa nedostali a nikdy nedostanú výplatu za svoju prácu sa musia teraz podľa vlády poskladať na dlhy iných živnostníkov, ktorím nezaplatila firma Váhostav. Takže nielenže majú smolu, že keď už pracovali pre firmu, ktorá sa dostala do reštrukturalizácie (pozor, nie skrachovala) ale majú ešte druhú smolu, že nepracovali pre tú správnu firmu z tých čo sa dostali do reštrukturalizácie, aby dostali aspoň 30, 40, 60% svojej pohľadávky, ale ešte dokonca, musia sa skladať na dlhy tej pravej orechovej reštrukturalizovanej firmy.

Nespravodlivosť č.3: prečo rieši vláda alebo dokonca parlament a prezident platobné problémy nejakej súkromnej stavebnej firmy? Čo sa táto firma nevie postarať sama o seba? Alebo veritelia nevedia dostať svoje pohľadávky normálnymi mechanizmami fungujúcimi v každej normálnej krajine? Aha, teda nevedia. A prečo? Lebo vláda, parlament a prezident nastavili také podmienky podnikania, že sa to nedá. Tak potom vláda, parlament a prezident musí tieto podmienky zmeniť tak, aby sa to dalo. A nie plátať staré deravé vreco novými záplatami, ktoré ho trhajú. Veď vláda a parlament ide nahradiť jednu nespravodlivosť inou – to je absurdné.

Nespravodlivosť č.4: Štát (teda vlastne občania tohto štátu) už raz túto zákazku zaplatili Váhostavu a ten časť tejto zákazky preniesol na subdodávateľov, ale im nezaplatil a peniaze si nechal. Tak keď to štát – občania – už raz zaplatili, prečo vláda, ktorá chráni občanov, navrhuje, aby to platili ešte raz?

ABSURDITA:

Vláda a vládni poslanci vinia Figeľa za to, že stlačil ceny diaľnic tak nízko, že zhotoviteľ nevie za túto cenu vyplatiť všetky subdodávky.

Vážený pán Fico!

Trhové hospodárstvo funguje tak, že objednávateľ si vyhlási súťaž na zhotovenie diela. Vyberie si najlepšiu (nemusí najlacnejšiu) alternatívu a objedná si dielo u zhotoviteľa. Ten ak sa zaviaže za ponúknutých podmienok dielo zhotoviť za plného vedomia a svedomia, musí zniesť následky prípadného svojho zlého rozhodnutia. Ak by sa dielo nedalo zhotoviť za podmienok, ktoré objednávateľ vyhlási v súťaži, všetci zodpovední potenciálni zhotovitelia si povedia, že za týchto podmienok sa to zhotoviť nedá a tak do toho nejdeme. Ak by objednávateľ nemal za podmienok vyhlásených v súťaži na zhotovenie diela nikoho prihláseného, znamenalo by to, že niečo nie je v poriadku s podmienkami a musel by ich zmeniť. Ale ak sa niektorí zhotovitelia ponúknu, že dielo za uvedených podmienok zhotovia, zaviažu sa zmluvne pod hrozbou sankcii za nezhotovenie diela, potom je zodpovednosť za zhotovenie diela za dohodnutých podmienok na zhotoviteľovi (teda v tomto prípade na Váhostave). Ale zjavne iní zhotovitelia to s Figeľom zvládli, ale Váhostav nie. Tak asi nebude problém vo Figeľovi, ale vo Váhostave.

Je mi ľúto, že Vám to musím vysvetľovať takto infantilne, ale pokladal som si to za povinnosť v súlade s Vašou mentálnou výbavou pri chápaní argumentov opozície.

Nesvojprávna stavebná firma:

Váhostav bola nesvojprávna firma už v čase podpisovania zmluvy na zhotovenie diaľničného úseku, pretože sa dala ministrom dopravy DONÚTIŤ, aby podpísala nevýhodnú a neuskutočniteľnú zmluvu.

Váhostav bola nesvojprávna firma v čase objednávania prác tovaru a služieb od subdodávateľov, pretože nevedela, či im bude môcť zaplatiť za riadne objednané dodané a prevzaté práce tovary a služby, ale nebola až tak nesvojprávna, aby to majstrovsky nezatajila pred svojimi dodávateľmi.

Váhostav je stále nesvojprávna firma, pretože sa nevie postaviť chlapsky za svoje dlhy tak, ako každý občan, ktorému za pár eur vypnú elektriku, plyn, alebo mu príde exekútor zobrať nábytok.  Táto nesvojprávna firma sa mlčky pozerá na to, ako pokakaná vláda hľadá toho, kto by aspoň niečo tým živnostníkom zaplatil a zapchal im huby.

Nikoho – ani vládu, ani parlament, ani prezidenta, ani živnostníkov a už vôbec nie Váhostav – nikoho nenapadne taká jednoduchá vec, že dlhy Váhostavu by nemal nikto iný vyrovnať, len samotný Váhostav. Že nemá z čoho? Potom vedenie, spoločníkov, kontrolné útvary spoločnosti brať na zodpovednosť. Ako? Postaviť pred súd a siahnuť im na majetok, ktorý nadobudli počas pôsobenia vo Váhostave, vrátane toho, ktorý prepísali na rodinných príslušníkov, alebo nepríslušníkov. Že na to nieje zákon? A kto takúto dieru v zákone spôsobil, že takáto zlodejina je možná? Šup, šup pred súd a zodpovedať sa. A tento prípad vyriešiť rozhodnutím parlamentu, že napriek deravej legislatíve, zodpovední pred súd pôjdu.

Ak sa toto nestane, garantujem Vám, že už teraz sa presúvajú finančné prostriedky kade-tade z rôznych firiem, aby už zajtra vstúpili do reštrukturalizácie. A ako viete, že to nie je práve Váš odberateľ? Alebo zamestnávateľ?

Ja sa bojím už o svoje peniaze, ktoré mi dlží štát – keby štát, ale Okresný súd. V priebehu 4 rokov moje pohľadávky stúpli na 4000 € a stále sa neplatí. Nemôže aj štát vstúpiť do reštrukturalizácie? To by bola katastrofa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?