Reakcia na článok: "V evanjelickej cirkvi sa sporia o majetky.

Autor: Stanislav Gajdoš | 16.10.2012 o 0:10 | (upravené 16.10.2012 o 0:28) Karma článku: 5,02 | Prečítané:  912x

Ak ste nečítali článok v piatkovom sme, tak si ho najprv prečítajte na prelinku http://www.sme.sk/c/6565533/v-evanjelickej-cirkvi-sa-sporia-o-majetky.html  

Veľmi ma mrzí, že toto „prádlo tu perieme na verejnosti, ako keby sme doma nemali práčku“. Ale asi nemáme, keby sme mali, tak Bratislavský evanjelický cirkevný zbor si s tým poradí, alebo vyššie cirkevné úrady to vyšetria a podajú vysvetlenie. Škoda, zas kopu špiny na tých, ktorí by mali rozsievať lásku, pokoj, porozumenie a odpustenie. Ale prečo nie? Vari je člen cirkvi lepší, ako ten čo v nej nie je? Vôbec nie a o to práve ide. Či v cirkvi, alebo mimo nej, všade sú rovnako omylní ľudia. A keď máme špinavé prádlo, nestačí povedať že je čisté, treba ho oprať.

V Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania sú v cirkevnom zbore štatutárnymi zástupcami predsedajúci farár a zborový dozorca. Jeden je z ordinovaných farárov a druhý volený z domácich cirkevníkov. Zodpovedajú spoločne nerozdielne za všetko čo sa podpíše, udeje v dobrom aj v zlom.

Na rozdiel od všetkých oslovených v článku „V evanjelickej cirkvi sa sporia o majetky“ som v Bratislavskom zbore naozaj domáci, 53 rokov tu žijem a pracujem. Nehnuteľnosti sme dostali na základe Zákona o zmiernení majetkových krívd cirkvám a náboženským spoločnostiam postupne a skutočne len malú časť z toho čo sme mali dostať. Na Slovensku je paragraf veľmi krivý a tak z toho čo nám komunisti zobrali v roku 1948 máme teraz tak tretinu aj to v katastrofálnom stave. V rokoch 1993 – 2000 som bol práve tým druhým z predsedníctva – dozorcom. Zhodou okolností a v rámci rotácie funkcii som sa ním stal aj teraz od 1.10.2012.

Ale späť k článku: Vyjadrenie pána Húlku o tom, že Bratislavský zbor predal nevýhodne dom na Michalskej v roku 1998 nieje pravda, lebo som bol vtedy štatutárnym zástupcom zboru a musel by som to podpisovať. Dom na Michalskej 6 sme v tom čase márne vymáhali od „osoby povinnej“ ako ho uvedený Zákon nazýva.

A teraz k samotnému meritu veci: Uvedenú spornú výmenu bytov podpisoval môj predchodca, pričom obaja v predsedníctve porušili základné cirkevné zákony o tom, že takúto transakciu musia dať schváliť vyšším cirkevným orgánom. Nikto o tom nemal vedieť. Čo bolo dôvodom?

V článku sa uvádza, že výmena bytov bola potrebná pre novovznikajúce pastoračné centrum v Dúbravke. Toto centrum začalo vznikať ešte v čase môjho „dozorcovania“ v devädesiatych rokov. Nikto by nepochyboval o tejto potrebe, predmet sporu ale spočíva v tom, že za hodnotu 9 zamenených a predaných bytov by mal Bratislavský cirkevný zbor dostať možno raz toľko iného majetku. Kde sa podela chýbajúca hodnota? Vo vrecku nadobúdateľa, alebo niekde inde? Pokiaľ si Bratislavský evanjelici túto otázku nezodpovedajú, nebude pokoja. Ak sa redaktor článku pýta týchto dvoch, ako to vlastne bolo, nemôže dostať objektívnu odpoveď ani celú pravdu, ale len tú časť, ktorá odvádza podozrenie. Znalci síce ohodnotili jednotlivé byty v čase zámeny, ale ako je potom možné, že byt na Mateja Bella, ktorý sa zamieňal v znaleckej hodnote 90 tis.€ sa o rok sa predával cez realitnú kanceláriu za 250 tis.€ ?

Konvent cirkevného zboru je niečo ako valné zhromaždenie spoločnosti. Takýto konvent v marci hodnotil duchovnú a hospodársku činnosť zboru za rok 2011. Medzi iným prijal a súhlasil so správou revíznej komisie o tom, že zámeny bytov v roku 2011 boli nevýhodné a celková stratená hodnota na bytoch sa pohybuje okolo 320 tis.€. Je komické, že ten istý konvent nevyslovil nedôveru tým, ktorí takto konali. Ako keby priamo povedal, že takto treba nakladať s majetkom evanjelického cirkevného zboru aj naďalej.

Základnou funkciou cirkvi je zachraňovať ľudské duše od hriechu, depresii a nešťastia. Poskytuje pomoc núdznym, chorým, dôchodcom, priestor pre vyžitie mládeži, deťom, mladým rodinám, ľuďom v strednom veku, osamelým a ľuďom na okraji spoločnosti. Mnohé z toho by mal poskytovať štát z našich daní a na to všetko je potrebné aj materiálne zázemie. Napriek tomuto duchovnému zameraniu cirkvi platí v nej stále tak ako aj inde, že dva a dva sú štyri.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?