Stavajte bez povolenia a na cudzej parcele

Autor: Stanislav Gajdoš | 21.4.2011 o 0:41 | (upravené 21.4.2011 o 21:28) Karma článku: 12,21 | Prečítané:  2458x

Som pravidelným poslucháčom Slovenského rozhlasu. Jeho "obeťou" som najmä, keď som sám v aute a chcem, aby cesta plynula rýchlejšie. Býva to často, ale málokedy toho ľutujem. To, čo som počul dnes, vracajúc sa z cesty o 21:00 v diskusnej relácii o znemách v stavebných zákonoch a stavebnej polícii mi naozaj vyrazilo dych. A to som na Slovensku všetkymi štyrmi na zemi a myslel som si, že ma už naozaj nič nedokáže prekvapiť.

Obyčajne diskusie, ktorým málo rozumiem prepínam, lebo nieje to moja profesia, ale neviem prečo som bol lenivý a nechal som to. Neľutujem.

To, čo som sa dozvedel ma nielen dojalo, ale vysvetlilo mnohé javy, ktoré sa mi nepáčili ale nevedel som k nim zaujať stanovisko. Odborníci z oblasti stavebného práva objasňovali len 30 minút pripravované sankcie pre tých čo stavajú bez stavebného povolenia, alebo v rozpore s ním. Ako bežný užívateľ v tejto branži sa mi občas samozrejme niečo nepáčilo, ale len vtedy, keď sa ma to bytostne týkalo. Napríklad keď pred mojim bytom na 1 poschodí z južnej strany niekto postaví 17 metrov vysoký obytný dom vo vzdialenosti len 4 metre múr od múru a to v súlade s územným plánom a stavebným povolením. To je samozrejme extrémny prípad, ale stačí sa prejsť po Bratislave a máte problém obzrieť sa v nejakú stranu, kde sa Vám priestorovo, architektonicky, farebne, výškovo, štýlovo, alebo slohovo niečo nebije.

Ako potenciálny stavebník máte povinnosť podľa zákona prejsť prekážkovú dráhu povolení a získavania podkladov, ktorému sa hovorí stavebné konanie. Patrí tam:

územné rozhodnutie

stavebné povolenie

kolaudačné rozhodnutie

k tomuto všetkému potrebujete (a teraz nech ma odborníci nekritizujú za nedodržanie terminológie alebo postupu) architektonický návrh, projekt širších vzťahov, projekty: stavebný, kúrenie, elektrika, vzduchotechnika, doprava, voda, kanalizácia, bleskozvody, možno ešte ďalšie, k nim samozrejme ku každému technické správy a

vyjadrenia: požiarnici, hygienici, plynári, kanalizácie, vodári, elektrikári, doprava, ekológia.

A to samozrejme v štádiu žiadosti o stavebné povolenie a potom k žiadosti o kolaudačné rozhodnutie, že je to tak postavené, ako to bolo žiadané a povolené stavebným povolením. To tam samozrejme musíte s každým, čo vydáva povolenie ísť, ukázať mu čo bolo povolené a ako je to postavené .....

A teraz prichádza to podstatné: a to nie je môj názor, to povedal jeden z telefonujúcich do relácie - z projektantov. Urobili si malý prieskum na stavebných úradoch aká je skutočná prax. Tak počet stavebných povolení sa znižuje, ale počet stavieb nie. Prečo? No, lebo výhodnejšie je stavať bez stavebného povolenia. Majú konkrétne prípady, kedy stavebník začal stavať rad rodinných domov bez stavebného povolenia a územného rozhodnutia. Staval dokonca na pozemku, ktorý nevlastnil ani neprenajal, vôbec majiteľa pozemku o tom neoboznámil a postavil na ňom rad domov, ktoré potom samozrejme predal. Keď sa to stavebný úrad dozvedel, po miestnom zisťovaní vyzval stavebníka na zaplatenie pokuty a žiadosti na legalizáciu stavby.

Viete koľko je priemerná pokuta za takéto konanie? 200 €. A náklady na regulérne konanie podľa zákona tak ako som ho popísal vrátane projektu a všetkému čo k tomu patrí na jeden rodinný dom je 7000 - 10000 €. Samozrejme legalizácia nepovolenej stavby už nevyžaduje túto dokumentáciu. Viete si predstaviť koľko ušetril takýto stavebník peňazí a času???

A potom prišiel vlastník pozemku a pýtal sa ako budú chránené jeho práva. Dostal odpoveď, že buď sa dohodne so stavebníkom, alebo občiansko právne konanie - súd. Už niekoľko takýchto súdov prebehlo a judikát znel - vlastník pozemku musí nielen strpieť stavbu na pozemku, ktorá bola postavená bez jeho vedomia, ale aj umožniť prístup k nej.

Záver - chcete stavať? Stavajte bez povolení, projektov a najlepšie aj pozemku. Stavajte kde sa Vám zapáči a nebojte sa, nič sa Vám nestane, nikto Vás ani nezbúra, ani nevyženie. A ešte ušetríte.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?